לצערי, שוק התעסוקה הישראלי מלא בוסים מתעמרים. בהגדרה, אלה בוסים שמערכת היחסים שלהם עם עובד אחד או כמה עובדים לא תקינה, ובמקום לפטר את העובדים – הבוס ממרר את חייהם. העובד מרגיש מבוזה, והבוס, לרוב, מרגיש שהעובד הוא קשה לניהול. זו מערכת יחסים שמתדרדרת מהר מאוד ולמקומות חשוכים מאוד. הנפגע העיקרי, אגב, הוא לרוב העובד כי (לרוב) הוא הצד היותר חלש במשוואה הזו.

במהלך הקריירה היו לי שני בוסים מתעמרים: גבר מבוגר באחד התפקידים הראשונים שלי בהייטק, ואישה בת כ-45 במה שהפך להיות אחד התפקידים האחרונים שלי כשכירה.

במבט ראשון, קשה למצוא מכנה משותף בין המושבניק המריר והרווק בן ה-50 של תחילת השנות האלפיים לבין אשת התוכן הכפר סבאית חובבת הריצה שפגשה בי כ-15 שנה מאוחר יותר. הוא היה מקצוען מהשורה הראשונה, מתנשא ודקדקן. היא סבלה מתסמונת המתחזה והשתדלה להקיף את עצמה באומרי הן.  ובכל זאת, שניהם היו פוגעניים ושניהם הפכו את חיי לגיהנום.

כשהתחלתי לחפש מה יכול להיות להם במשותף, הצלחתי להרכיב (בסיוע אינספור מאמרים) צ'קליסט כלשהו. מעין "רשימת מכולת" לזיהוי מה שיהפוך להיות הבוס המתעמר הבא שלך. צריך לזכור, אף בוס לא מתחיל כמתעמר. מערכת היחסים איתו מתדרדרת לשם, ולרוב אין לאותו בוס שום תמריץ להעלות אותה על פסים תקינים יותר.
בנוסף, לא כל בוס מתעמר מחזיק בכל המאפיינים, אבל 2-3 מהם מספיקים לגמרי כדי למרר את חיי העובד, לפגוע בצורה אנושה בהערכה העצמית שלו ובמצבו הנפשי והפיזי ולגרום לו לרצות לברוח.

11 מאפיינים של בוס מתעמר
 1. הוא משקר: עבור בוס מתעמר, שקר הוא אסטרטגיה. לפעמים אפילו הוא לא מודע לכך שהוא משקר. הוא כועס כי לא עשית משהו שבכלל לא ביקשו ממך לעשות? יכול להיות שהוא באמת מתבלבל – אבל יכול להיות שהוא משקר. לשקר הזה יש מטרה אסטרטגית: לגרום לעובד להרגיש גרוע, ממש תחושה בלתי נסבלת שהוא אפס.
 2. הוא משנה את דעתו כל הזמן: לקבוע משהו עם בוס מתעמר זו חוויה מהגיהנום. הוא מבקש ממך לעשות דבר אחד, לא הספקת להתחיל – וכבר הוא מחליט שבעצם צריך לעשות משהו אחר. אולי הוא לא יודע לתעדף או לעמוד בלחצים של הדרגים מעליו, אבל בפועל הוא מגלגל את הכל אל העובד המסכן. כך העובד מוצא את עצמו עובר מדבר לדבר, לא יודע עד כמה העבודה שלו בכלל תהיה שווה משהו, כי יכול להיות שהבוס יתחרט וכל המאמצים של אותו עובד ייזרקו לפח.
 3. הוא מאיים עליך או צועק עליך (או שניהם): בוס מתעמר לנצח ישתמש בכל הכלים כדי לגרום לעובד המסכן שלו להרגיש כמה שפחות יציב בעבודה. הוא יאיים בפיטורין, בהערכות תקופתיות נמוכות, בפנייה לבוס שמעליו ועוד. עוד דבר אופייני הוא שהבוס המתעמר נוטה לצעוק על העובד הסורר, רצוי בפרהסיה: מול לקוחות, מול מנהלים, מול קולגות.
 4. הוא מקטין אותך: עוד קצת השפלות קטנות שנועדו לגרום לעובד להרגיש רע ובלתי ראוי ולהגביר את תחושת האומללות שלו. כשבוס מתעמר מחליט להקטין אותך, הוא יעשה את זה, לרוב, בפומבי: יקטין את יכולותיך, תרומתך והמחויבות שלך לעבודה במשוב או בהערכת העובדים (עם עותקים לדרגים שמעליו), או יזלזל בך בגלוי מול לקוחות או המנהלים שמעליו. הבוסית שלי קטעה את המצגת שלי במהלך ישיבה עם מנהל הארגון במילים "טוב הבנו, בלה בלה בלה".
 5. הוא לא אומר שום דבר חד משמעי: שיהיה לך בהצלחה לקבל תשובה החלטית מבוס מתעמר. זה פשוט לא יקרה. הוא לעולם לא יגיד לעובד הסורר שהוא לא מרוצה ממנו. הוא תמיד יזרוק את האחריות על אחרים ("סימה מהנהלת חשבונות אמרה…", "הסמנכ"ל קרא לי לשיחה…"). הוא עצמו תמיד ניטרלי כמו שוויץ, אבל לא באמת. זה, אגב, הצד השני של סעיף 9 ממש פה בהמשך.
 6. הוא מרכל: בוסים מתעמרים נוהגים "לקרב" אליהם עובדים מסוימים באמצעות רכילות על עובדים אחרים. כשסר חינו של אותו עובד, הבוס ימשיך לרכל עליו עם עובדים אחרים. כדאי לזכור שהבוס מרכל בצורה הזו לא עם קולגות שלו אלא עם כפיפים, קולגות של העובד, ובכך פוגע ביחסים האישיים בתוך המחלקה או הצוות.
 7. הוא עוסק במיקרו-ניהול: אין שום משימה קטנה מכדי שהבוס המתעמר יתערב בה, גם לא גובה העקבים של העובדת. הוא מתערב באופן ביצוע המשימות, במועד שבו העובד יוצא להפסקה, מנסה להכתיב את הדרך הנכונה להשלמתן וכמובן – שם לב לפרטים אישיים הכי קטנים ומעיר עליהם.
 8. הוא עושה לך גזלייטינג: אין כמו בוס מתעמר כדי לגרום לך להרגיש שלא הבנת כלום או שהדעות שלך הן חרפה. גם אם הטענות שלו נשמעות מופרכות בהתחלה, הן חוזרות על עצמן שוב ושוב עד שהעובד מתחיל לפקפק בעצמו, בשפיותו, בהתאמתו לעבודה ולשוק התעסוקה בכלל.
 9. הוא לוקח קרדיט על כל מה שטוב ולא לוקח אחריות על מה שרע (אבל מטיל אותה עליך): בוס מתעמר תמיד יהיה שם כדי לקבל את הקרדיט מצד הממונים עליו, גם על עבודה שעשו הכפופים לו. אבל אחריות? אם זה על הערות לעובד – חיזרו שוב לסעיף 5. אם זה על טעות או תקלה בעבודה – בה תמיד אשם הש"ג, או במקרה הזה – העובד שנבחר להיות המוקצה והאשם תמיד.
 10. הוא מבודד אותך משאר העובדים: בוס מתעמר חייב את כוחו להפרד ומשול, ולכן הוא חייב לבודד את העובד שבו הוא מתעמר. לבידוד יכולים להיות כל מיני פנים, הנפוץ ביותר הוא לתת לאותו עובד פרויקט יחיד שידרוש ממנו אפס אינטראקציה עם יתר הצוות (אפשר גם לשלוח את העובד להדרכה חסרת ערך במיוחד, כמו הדרכת כיבוי אש). הבוסית המתעמרת שלי פשוט הורתה לצוות לא לצאת איתי להפסקות ולא להגיד לי בוקר טוב.
 11. הוא מקפיד להדגיש את ההבדלים בינו לבינך: גם לבוס המתעמר יש לפעמים צורך נפשי להצדיק את היחס הגועלי שהוא מעניק לך. הדרך הזו כוללת, בין היתר, להדגיש ככל האפשר את השוני ביניכם. הבוס ידגיש את הניסיון המקצועי הדל שלך, היעדר ההשכלה, חוסר הזמינות לעבודה וכן הלאה. מישהי סיפרה לי שהבוסית המתעמרת שלה אפילו הדגישה כמה היא רזה ו"מחויבת לעצמה" ממנה. חוץ מהאדרת עצמו, הדגשת ההבדלים ביניכם מסייעת לבוס לתרץ לעצמו למה הוא מתייחס אליך ככה.
תגובות ומחשבות