אנחנו תמיד מנסים לעשות את העסקה הכי טובה במהלך הקניות בסופר, ואחד הדברים שהכי עוזרים לנו לעשות את זה, הוא לקנות את הדברים היותר זולים במקום אחר. או במילים אחרות, אנחנו מפצלים קניות כשיש הפרש במחיר. מחקר אמריקאי מ-2017 הראה שכ-80% מהקונים פיצלו קניות באופן קבוע משיקולי מחיר, אבל מה שמתאים למציאות האמריקאית לא בהכרח מתאים למציאות הישראלית.

לפיצול הקניות הזה יש מחיר משל עצמו – הוא גוזל זמן, מסרבל את תהליך הקנייה ומכניס רעש למערכת. באופן כללי אפשר לומר שהפיצול דורש מאיתנו להכיר את החנויות בסביבה ואת רמת המחירים בהן, ולדעת לבנות את רשימת הקניות שלנו (וגם את התפריט) בצורה שתאפשר לנו למקסם את ההנחות.

אז מתי כדאי לפצל קניות?

אינטואיטיבית, התשובה לשאלה הזו תהיה: כשההפרש במחיר הוא גדול. אם יש מוצר א' שעולה עשרה שקלים פחות בחנות מסוימת, זה עשוי להצדיק את הפיצול, נכון?

ועדיין רוב האנשים נרתעים מלהכניס עוד רעש למערכת, מבחינתם בצדק: ההפרש במחיר מבחינתם לא מצדיק את הטרחה שבפיצול.

הנה כמה תרחישים שבהם הפיצול יהיה מוצדק ואפילו הגיוני (אבל לא הכרחי, כסף שלנו – זכותנו לשלם יותר):

  1. ההפרש במחיר משמעותי: ולרוב, זה יקרה כשמדובר בקנייה גדולה יחסית וחוזרת על עצמה. למשל, אם מרכזים את קניית הבשר החודשית לפעם אחת וההפרש מגיע לכ-150 שקלים בחודש ביחס לקנייה של אחת לשבוע בסופר הרגיל.
  2. מדובר בקנייה קבועה ובתדירות גבוהה: אין באמת טעם לחסוך הוצאה של עשרה שקלים על מוצר שמחזיק אצלנו חצי שנה, אבל אם הוא נקנה אחת לשבוע (ובמיוחד אם קונים כמה יחידות ממנו אחת לשבוע) – מדובר בעשרות שקלים בחודש.
  3. יודעים איך להתארגן עם זה: אם כל יציאה לסופר היא "הפקה" שיש סביבה טרחה מאוד גדולה, כל פיצול הוא סבל. אבל אם לומדים לשלב את הפיצול באורח החיים בצורה אורגנית, פחות או יותר, הרבה יותר קל לפצל. במילים אחרות, קל יותר להיכנס לחנות השנייה "על הדרך" ובמהלך סדר היום הרגיל ולא לנסוע במיוחד.
  4. יש מבצעים, קופונים ושוברים אטרקטיביים: הכוונה כמובן למחירים אטרקטיביים במיוחד. מוצרים עם תוקף ארוך (לפעמים שנים), אפשר לקנות בכמות גדולה יותר במבצע כשהוא מספיק אטרקטיבי, וזה עשוי להצדיק את פיצול הקנייה לחנות נוספת.
  5. אכן נשתמש במה שקנינו: זול מתגלה כיקר כשהפריט נרקב באחסון ובסופו של דבר נזרק. אם כבר פיצלנו את הקנייה משיקולי מחיר וקנינו כמות גדולה יחסית או משהו שבדרך כלל אנחנו לא משתמשים בו (גם משיקולי מחיר), חלק מההסכם שלנו עם עצמנו צריך להיות שאכן נמצא דרך להשתמש במה שקנינו, גם אם זה כרוך בחיפוש מתכונים והתייעצויות.
תגובות ומחשבות