בעקבות הפוסט עשר טעויות שהורים עושים בחינוך הכלכלי של הילדים, נשאלתי שאלה פשוטה: מה כן? כמו כל השאלות הפשוטות, כמה שהיא יותר קצרה – ככה יש יותר מה לומר עליה. ובכל זאת, הנה חמישה מסרים שהייתי מעבירה לילדים משלב מוקדם מאוד לגבי הכסף המשפחתי:

1. סדרי עדיפויות: ברגע שכסף מתבזבז על שטויות, לא בטוח שיישאר עבור מה שאנחנו רוצים באמת

אני יודעת שזה מסר מצמצם ובאופן טבעי ומובן יש רתיעה ממסרים מצמצמים כי לכו תדעו איזה נזקים מסרים כאלה יעשו לילדים בהמשך. יחד עם זה, חשוב להסביר לילדים איך לעשות סדרי עדיפויות ולהבחין בין מה שחשוב, מה שרצוי ומה שיהפוך לזבל תוך תקופת שימוש קצרה, ולעזור להם לנהל את תהליך קבלת החלטות הקנייה שלהם.

2. שיפור מצב הרוח

אחד הדברים שאנחנו מלמדים את הילדים הוא שקניות משפרות את מצב הרוח. זה אפילו מוכח מחקרית. קניות הופכות לנחוצות כשאנחנו לא יודעים איך להתמודד עם מצבי הרוח שלנו ומחפשים מקום לפרוק אותם – ויש מקומות נוספים שישרתו את אותה מטרה. כמה דוגמאות: ספורט, יצירה, בישול, טיול בחיק הטבע ואפילו לבכות ולצעוק. כמובן שלכל אחד יש רגישויות משלו וכדי שהמסר יחלחל צריך ללמד את הילד לבחור את מה שמרגיע אותו, גם אם זה לא תואם למה שמרגיע בעיני ההורה.

3. עבודת צוות בבית

מסר מאוד מורכב ומאוד חשוב. הבעיה הגדולה של תאים משפחתיים היא בעיית שיתוף, או במילים אחרות – הרבה פעמים יש נטייה "לספור" כמה כל אחד הכניס פנימה. המסר הנכון צריך להיות: זו המשפחה של כולנו. כל אחד מאיתנו מחויב לעשות את הכי טוב שהוא יכול כדי להכניס לתוך התא הזה מספיק כסף, וכך יהיה לתא המשפחתי מספיק כסף כדי להשקיע בפיתוח של כל אחד מבני המשפחה. חשוב להעביר את המסר שכולנו חלק מצוות, וככל שהעבודה שלנו כחברי צוות תהיה טובה יותר – הצוות יוכל לתגמל אותנו יותר.

4. ללמוד מטעויות

לפעמים ילדים מאבדים משהו. לפעמים אנחנו קונים את הדבר הלא נכון. לפעמים לא הספקנו להחליף משהו בזמן והכסף ששילמנו עליו אבד לצמיתות. אובדן של סכום כסף כלשהו הוא לא טרגדיה אבל גם מיד לסייג את התסכול (יוצא לי לשמוע הרבה פעמים את המשפט "לא נורא, העיקר שכולנו בריאים"), אינו הדבר הנכון. במקום זה, נצלו את ההזדמנות ללמוד משהו וללמד גם את הילד. למשל, שלשכוח להחליף משהו הוא שכר לימוד מצער של צורת התנהגות שתרצו לאמץ מעכשיו. או למשל, שהילד איבד וזה באמת מצער, אבל המטרה שלנו היא ללמוד טכניקות שיעזרו לו לאבד פחות.

5. קביעת מטרות ויעדים

כסף משמש אותנו לכיסוי צרכי החיים, להנאות מיידיות – וגם למימוש תכניות עתידיות, וגם הילדים יכולים ללמוד לנהל את הכסף שלהם בצורה הזו. נכון שזה מפתה להכריח את הילדים לחסוך כל שקל ממה שהם מקבלים, אבל מסר בעייתי מאוד. במקום זה, דברו איתם. סכמו איתם שלפחות חצי מהכסף שלהם ייחסך למטרות עתידיות שתקבעו ביחד (למשל, מחשב חדש, פלייסטיישן וכדומה – שימו על השולחן הצעות מפתות שישתלם להם לצפות להן), ובשאר הם יכולים להשתמש לאחר שהפעילו שיקול דעת, עדיף בהתייעצות איתכם.

תגובות ומחשבות