עַרְפָּד

(סלנג) כינוי לאדם המנצל וסוחט אחרים בלי רחמים, מי ש'שותה את דמם' של אחרים
רב מילים

ערפדי אנרגיה, קווים לדמותם

ערפדי אנרגיה הם אנשים שמרוקנים את משאבינו הרגשיים. הם אנשים שתמיד צריך להשקיע בהם, ורק לעיתים נדירות מצליחים להחזיר לנו משהו בתמורה. זה לא תמיד נובע מחוסר רצון, לפעמים פשוט מה שיש להם לתת הוא לא משהו שהוא בעל ערך מבחינתנו.

לקשר עם ערפד אנרגיה יש משמעויות הרבה מעבר לרגשיות – הדינמיקה שנוצרת עם ערפד היא נצלנית, והצד שממנו הוא מוצץ את האנרגיה מוצא את עצמו גם מממן את הערפד לפעמים, מעורב בבעיות הכלכליות של הערפד או משלם כספים לצדדים שלישיים כדי להתמודד עם הנזק שהקשר גורם לו.

למרות שערפדי אנרגיה יכולים פוטנציאלית להתיש את כל מי שסביבם, הם שומרים חיבה מיוחדת לאנשים שקרובים אליהם. כשאדם אוהב אותם ומוכן לעשות עבורם יותר, הם פשוט מרוקנים אותו מכל מה שיש לו.

חמישה טיפוסים של ערפדי אנרגיה

לא כל ערפדי האנרגיה נולדו שווים ואפשר לחלק אותם לכמה קטגוריות עיקריות. כדאי לזכור שנדיר למצוא מישהו שהוא טיפוס "נקי". לרוב ערפדי האנרגיה יש מאפיינים של יותר מסוג אחד.

 1. הקורבן/הקדוש המעונה: הוא בכלל יצור טוב ומואר, זה העולם שבאופן שיטתי פוגע בו ולוקח לו. הצד השני נדרש להבין, להכיל ולהקל על הכאב – הרבה פעמים גם לממן אותו.
  איך זה בא לידי ביטוי כלכלית? הוא מנהל את ההוצאות שלו באופן חד סטרי ומגיב בעלבון ופגיעה כשהצד השני מתערב. הוא עלול לשים את עצמו במקום נמוך מדי בסדר העדיפויות ולדחות הוצאות שלו עד שהן גדלות (למשל, לדחות תשלום קנס עד שהוא גדל, לדחות טיפול שיניים עד שהוא מסתבך ומתייקר וכן הלאה). בנוסף, הוא תמיד זקוק ליותר (טיפולים, שירותים, חפצים) כדי לפצות אותו על הקושי שהוא חווה בחיים, וזה כמובן עולה כסף.
 2. השתלטן: הוא מנהל את מערכת היחסים והצד השני הרבה יותר נמוך בהיררכיה. הוא תופס את עצמו כמוביל ודורש כבוד בהתאם.
  איך זה בא לידי ביטוי כלכלית? השתלטן הוא תמיד חסין מטעויות ולכן הצד השני תמיד יידרש לתת דין וחשבון על ההוצאות שלו, גם אם הן הוצאות ביתיות. השתלטן גם עשוי להחליט על דעת עצמו להיכנס לתהליך הבראה כלכלי ולדרוש מהצד השני להצטמצם בצורה משמעותית שתפגע ברווחה שלו.
 3. הנרקסיסט: אפס אמתפיה לצד השני (או באופן כללי), ודרישה אין סופית להכרה בו, בצרכיו, במכאוביו ובהצלחותיו – בלי שההכרה הזו תהיה סימטרית.
  איך זה בא לידי ביטוי כלכלית? אין לו קווים אדומים כשהכסף מיועד לצרכיו הפרטיים. הצד השני נדרש לממן גחמות שונות ומשונות, לקחת עוד עבודה, הרבה טענות על כך שהצד השני לא מרוויח מספיק. הנרקיסיסט, אגב, עשוי להיות מאוד נדיב גם עם הצד השני, אם לדעתו זה יגרום לסביבה לתפוס אותו בצורה חיובית. בנוסף, אם הצד השני ינסה להתייעץ איתו לפני רכישה הנרקיסיסט פשוט ישלח אותו להתייעץ עם אחרים או לחפש את המידע בגוגל.
 4.  דרמה קווין: החיים שלו הם קברט והכל תמיד ספוג בטונים גבוהים ובדרמה רצינית. דרמה קווין מייצר משברים בכל הזדמנות, והצד השני נדרש לספק כמויות לא פרופוציונליות של תמיכה.
  איך זה בא לידי ביטוי כלכלית? הוא תמיד בלחץ כלכלית, לא משנה מה המצב בבנק. הוא נע בין להיכנס לפאניקה גם מהוצאות זניחות ("מי צריך את זה?") לבין הצורך לממן את תיקון המשברים שהוא יצר במו ידיו.
 5. השיפוטי: הערפד שישפוט את הצד השני בחומרה מקסימלית על כל טעות הכי קטנה, ויגיש לו את החשבון.
  איך זה בא לידי ביטוי כלכלית? הצד השני יצטרך לתת דין וחשבון תמידי על כל הוצאה, זניחה ככל  שתהיה. לערפד אין שום פרופורציה ולכן לא אכפת לו כמה זמן ומשאבים הצד השני יצטרך להקדיש כדי להבין לעומק גם הוצאה של חמישה שקלים. בנוסף, אם הצד השני יתייעץ איתו לפני רכישה, הוא יתעלם מהצרכים שהצד השני הציג ויבחר רק לפי המחיר.

עשרה מאפיינים כלליים של קשר עם ערפדי אנרגיה מכל הסוגים

 1. דרמה תמידית סביב הערפד. מה שקורה בחיים שלו תמיד מצדיק דרמה, לא משנה כמה זה קטן וזניח. תחשבו על גבר שגוסס משפעת – רק בתחומים נוספים.
 2. הצד השני הוא תמיד בכובע של המבוגר האחראי, גם אם הערפד הוא שיפוטי. חלק ממנגנון שאיבת האנרגיה הוא להטיל על הצד השני אחריות לדברים שהערפד אמור להיות אחראי עליהם – ואז גם להתלונן ולדרוש פיצוי כשהצד השני לא מצליח להיות אחראי גם על זה. תחשבו על גבר שמתלונן שבת הזוג שלו לא העירה אותו ולכן איחר לעבודה. הוא יכול לכוון שעון מעורר בעצמו, לא?
 3. רגשות אשם תמידיים. הערפדים הם הרי אלופי הדרמה, לכן כל טעות אנושית מהצד השני (לשכוח משהו, לאבד משהו), מיד הופכת לכלי נשק: הערפד ידאג לגרום לצד השני לרגשות אשם, עדיף בצורה כרונית – כלומר, כל הזמן.
 4. הצד השני מתנצל בלי סוף ולא תמיד יודע על מה. להתנצל הוא דחף אנושי פשוט שבו אנחנו מכירים בכך שפגענו בצד השני ולוקחים אחריות על הפגיעה. כשמדובר בקשר עם ערפד שתמיד מתלונן ומאותת על פגיעה, הצד השני לוקח בלי סוף אחריות על דברים שהוא אפילו לא מבין מה פוגע בהם – ומתנצל, מתנצל, מתנצל.
 5. הערפד לא באמת מתעניין בצד השני. הערפד מספיק מתוחכם כדי להבין שאם לא יזייף עניין – הצד השני עלול לברוח. בכל זאת, הסיבה היחידה מבחינתו להקשיב לצד השני זו היכולת לקבל משהו. למשל, הכרה בכמה הוא, הערפד, תומך וחיובי.
 6. תלותיות. הערפד אפילו לא מסתיר את התלות שלו בצד השני. באופן פרקטי, הוא התרגל לכך שהצד השני יעשה בשבילו את כל אותם דברים שהוא תובע ממנו. באופן רגשי, הוא זקוק למשאבים של הצד השני כדי להרגיש טוב.
 7. הצד השני תמיד עייף ועצבני. כשמרוקנים אותך בצורה שיטתית זה מתיש, ואנשים תשושים הם לא האנשים הכי נחמדים בסביבה. הערפד, כמובן, יקפיד לכעוס על הצד השני שהוא "לא נחמד" אליו, אבל לרגע לא ישחרר את האחיזה. אנשים עייפים ועצבנים מפתחים שורה של בעיות בריאות כמו דיכאון, עלייה במשקל ובעיות לב. כלכלית, היכולת של אדם עייף לקבל החלטות כלכליות טובות היא פחותה, מה שיגרום לו לעשות הרבה יותר טעויות – למצהלות השמחה של הערפד שסוף סוף תהיה לו עוד סיבה לבוא אליו בטענות.
 8. כפייה של רצון טוב. כשערפד כבר עושה משהו טוב עבור הצד השני, וזה קורה, הוא עושה את זה בתנאים שלו ובלי להתחשב בצד השני. הצד השני מוצא את עצמו מקבל "מתנה" שלא ביקש, והערפד יזכיר לו בלי סוף שעליו להכיר לו תודה.
 9.  אווירה של פחד. חלק מדינמיקה של ערפדות הוא פשוט להפחיד את הצד השני מספיק, לאיים, לבלוש אחריו, לחטט בחפציו, לפלוש למרחב האישי שלו ועוד. הכל כדי שהצד השני יהיה מעורער וחלש מכדי לעמוד על זכויותיו. כלכלית, אחת השיטות הכי נפוצות היא לדרוש מהצד השני דין וחשבון על הוצאות פרטיות שלו.
 10. ניתוק חברתי. קשר עם ערפד אנרגיה משאיר את הצד השני כל כך מרוקן שהוא מתקשה ליצור או לשמור מערכות יחסים אחרות.

חמישה דברים שאפשר לעשות במקרה של קשר עם ערפד אנרגיה

 1. לנתק את הקשר: לא להחזיר טלפונים, לסנן בוואטסאפ ולא ליזום שום קשר – רמות האנרגיה שלכם יעלו פלאים כשהגורם השואב לא יהיה בסביבה. ניתוק הוא הפתרון הטוב והרדיקלי ביותר, אבל לא תמיד אפשרי. אם הערפד הוא בן זוג ויש ילדים משותפים – לפעמים המשך הקשר נכפה עלינו.
 2. לא להזין את הערפד: כל מי שאי פעם חווה קשר עם ערפד אנרגיה יודע בדיוק מה שיטת הפעולה שלו ומתי הוא מתחיל "להתערפד". כמו שדרקולה לא יוכל למצוץ דם מפסל מפני שהוא עשוי אבן ואין בו כלי דם, כך ערפד אנרגיה לא יוכל למצוץ ממי שלא משתף איתו פעולה: לא מגיב, מגיב בלקוניות, מנתק מגע, עובר לחדר אחר, שקוע בעבודה, חובש אוזניות, עסוק בפעילות אחרת וכן הלאה.
 3. לייצר סיטואציות ולשלוט בהן: חלק גדול ממנגנון הערפדיות הוא שהם יוצרים סיטואציות ומנהלים אותן. למשל, סיטואציה של מעבר על מצב חשבון הבנק. ברגע שהצד השני לוקח יוזמה, יוצר את הסיטואציה וחוזר לערפד עם מסקנות – יש לערפד הרבה פחות עם מה לעבוד.
 4. להציב גבולות: להזין את הערפד, אבל רק בסיטואציות שמתאים לצד השני. זה פתרון שדורש מהצד השני למעשה להיות תמיד על המשמר כדי לוודא שהוא לא נותן יותר מדי.
 5. לא לצפות שישתפרו: ערפדים מסוגלים להבטיח שהם יהיו טובים יותר, "ערפדיים" פחות, אבל אין להם שום יכולת (או עניין, מי השתגע לוותר על תנאים כל כך מפנקים?) לקיים. אם זה בן זוג, הוא לעולם לא יהיה פרטנר לחיים. אין מה לצפות.
תגובות ומחשבות