כולנו מחכים לחודש הסיילים נובמבר, אבל הכי הרבה – אנחנו מחכים לבלאק פריידיי. שישי השחור. הקונספט של בלאק פריידיי כל כך הצליח והמותג "שישי השחור" עצמו כל כך חזק, שעסקים כבר התחילו להשתמש בו גם מחוץ לנובמבר. בתודעה שלנו בלאק פריידיי נתפס כיום של חיסול מלאי, כסאח, מחירי רצפה – וזה לא באמת המצב.

הנה חמישה דברים שכדאי לדעת על בלאק פריידיי

החנויות מנסות להיפטר ממלאי

לא לחינם שישי השחור ממוקם כל כך קרוב לסוף השנה ולסוף עונת החורף: לקראת סוף השנה כל החנויות מעלות הילוך בניסיון להיפטר ממלאי ישן, גם בשישי השחור. בהחלט ייתכן שתמצאו דגמים חדשים של מוצרים חשמל או אלקטרוניקה, אבל רוב הסיכויים הם שמה שיציעו לכם אלה דגמים ישנים יחסית שממילא תקבלו עליהם הנחה במבצעי סוף השנה בדצמבר. ל

אחד הטריקים הנפוצים הוא לשמור על אותו שם לדגם, ומה שמשתנה אלה ה"דורות" (למשל, במעבדים למחשב). אל תתנו לשמות להסיח אתכם מהעיקר: שנת ייצור ומפרט טכני.

טריק אחר הוא שמדובר באותו דגם, אבל עם שינוי קל של הספרות או האותיות האחרונות. בדרך כלל הטריק הזה – שאופייני למוצרי חשמל גדולים לבית כמו מכונות כביסה ומקררים – נועד פשוט להקשות עליכם את היכולת להשוות מחירים בין יבואנים שונים. השוו מפרט טכני, אל תתייחסו לשמות הדגמים.

זה יותר מיום אחד

בארץ, אנחנו מתחילים את עונת הסיילים בחגי תשרי, עם הפוגה קלה לפני שופינג IL. בלאק פריידיי עצמו מתחיל במעין שבוע של חימום השטח עם הנחות שהולכות ומתרחבות עד לשיא ביום עצמו, ונגמר קצת אחרי סייבר מאנדיי. כל זה קורה, שוב, כי סמוך לסוף השנה החנויות רוצות להיפטר מהמלאי שלהן. מסקנה: המבצעים נשארים כשבוע-שבוע וחצי, ואם פספסנו אותם, סביר להניח שהם יחזרו שוב החל מאמצע דצמבר.

טיפ: סייבר מאנדיי לרוב יקר יותר מבלאק פריידיי, ואחריו המחירים מתחילים לזלוג כלפי מטה עד סוף השנה.

טריקים שגורמים לנו לקנות יותר

החנויות לא נכנסות ליום הסייל כדי לחלק סחורה במחירי רצפה. הן רוצות שנשאיר אצלן כסף. מבחינתן, לקוח שנכנס לחנות הוא אחד שיש לו כסף להוציא – ולכן כדאי לגרום לו להוציא דווקא בחנות הזו כמה יותר. הנה כמה טריקים נפוצים:

  1. העמדות הבולטות בחנות הן דווקא של מוצרים יקרים יחסית, אפילו אחרי הנחה. מוצרים זולים יותר "מוגלים" למיקומים לא נוחים, כך שהצרכן צריך לבחור בין קניית המוצר היקר, הבולט והנגיש, ובין חיפוש אחרי מוצר זול יותר.
  2. כמה ימים לפני האירוע מעלים את המחיר או מבטלים מבצע שנמשך חודשים. ביום האירוע עצמו מציעים את המוצר באותו מחיר שהיה ממילא כמה ימים קודם.
  3. מוכר או מוכרת שיידבקו ללקוח וימשיכו להציף אותו בהצעות, עד שיישבר ויקנה.
  4. החנות מקימה עמדת מזון. לעמדה כזו יש תכלית כפולה: האחת, לגרום ללקוחות להאריך את השהות בחנות. השנייה, למשוך ילדים פנימה שיגררו את ההורים.
  5. מבצעי קופה שמותנים במינימום קנייה בחנות.
  6. בלגן מכוון, בעיקר בחנויות בגדים. הבלגן נועד לתת ללקוחות נכנסים תחושה שהיתה התנפלות על המבצעים באותה חנות והעובדים לא עומדים בעומס.
החנויות מביאות סטוקים באיכות נמוכה יותר במיוחד לכבוד בלאק פריידיי

החנויות נערכות מראש להגדלה הצפויה בנפח המכירות בבלאק פריידיי, וממלאות את המחסנים והמדפים בסחורה. לפעמים הן מייצרות כמה דגמים באיכות נמוכה יותר במיוחד לרגל המכירה ולפעמים מוציאות אל המדפים מוצרים עם פגמים קלים.

טיפ: מתכננים לקנות בחנות או ברשת מסוימת? עקבו אחרי הקטלוג כבר מעכשיו. כל דגם חדש שיוצע במהלך בלאק פריידיי כנראה הושק במיוחד ונועד מלכתחילה להימכר במחיר נמוך.

פחות אחריות

משך האחריות ולפעמים גם איכות האחריות מגולמים במחיר המוצר, גם אם לא מספרים לנו. בלהט הסיילים של בלאק פריידיי, שימו לב שהאחריות יכולה להיות קצרה יותר או בתנאים יותר נוקשים (למשל, מעבדה מסוימת ורחוקה, או כיסוי חלקי בלבד). לפעמים תוספת המחיר עבור הרחבת האחריות תביא אתכם למחיר הרגיל של המוצר.  לנו כלקוחות יהיה קשה יותר לשים לב לכך, מפני שאנחנו לא רגילים להסתכל על העלויות האלה בנפרד.

בלאק פריידיי: איך זה עובד באמת?

בלאק פריידיי אינו יום של מכירות עומק או מבצעי חיסול, למעט במקרים נדירים למדי. לרוב בתי העסק יורידו מחירים ל-30-50 מוצרים בלבד וישאירו את כל היתר במחיר מלא.

כמובן שיש יוצאי דופן, בתי עסק שיצאו במבצע עומק על כל המלאי, מכירת חיסול או מבצעי מדרגה (ההנחה עולה ככל שקונים יותר). כדאי לדעת שמכיוון שאלה לא מבצעים יוצאי דופן, סביר להניח שאפשר יהיה למצוא אותם לכל אורך השנה, רק צריך לעקוב אחרי מוצרים או עסקים רלוונטיים..

מתי כדאי לקנות משהו בבלאק פריידיי

המוצר ממילא נמצא ברשימת הקניות שלכם, יש לכם כסף עבורו והמחיר מתאים

אם עוד אין לכם רשימת משאלות, זה הזמן להחזיק אחת. כשבונים אותה, כדאי לציין בה מחיר מקסימלי למוצר.

השיטה עובדת גם עם מוצרים שמוגדרים Loss Leaders בסופרים ובפארמים. Loss Leaders הם מוצרים מובילים שנמכרים בהפסד – חיתולים, מגבונים, נייר טואלט – וכל מטרתם היא לגרום לצרכן להיכנס ולקנות מוצרים אחרים במחיר מלא. אם אין התניה של המבצע (למשל, "קנה ב-99 ש"ח ממגוון מוצרי החנות"), בעצם תוכלו להיכנס ולקנות רק את המוצר שרציתם במחיר הפסדי.

אתם מתכוונים למכור את המוצר ברווח ויודעים איך לעשות זאת

אפשר למכור ברווח גם מוצרים חדשים לגמרי. אם זו המטרה שלכם, היערכו אליה מראש: בדקו מה מעניין את הקונים בפלטפורמה שבה אתם מתכוונים למכור את המוצר, זהו נישות שיהיה לכם קל לקנות ולמכור מוצרים, הכינו טקסטים מראש ותמחרו את המוצר כך שיכסה גם מלאי שלא נמכר ונתקעתם איתו.

השאלה הכי חשובה לשאול את עצמך לפני בלאק פריידי

אם זה לא היה הסייל הכי גדול של השנה, האם הייתי חושב.ת שזה מבצע טוב?

בדרך כלל התשובה היא לא.

תגובות ומחשבות